niedziela, 28 lutego 2010

Pisankowe koszulki na jajka


Witam na moim pierwszym w życiu blogu. Jestem osobą w starszym wieku i poruszanie się po świecie internetowym idzie mi nieco opornie, jakkolwiek dzięki dzieciom posuwam się powoli do przodu.
Robótki ręczne stanowiły moją pasję od zawsze. Za czasów socjalizmu była to niezwykle przydatna umiejętność, gdyż przy brakach w sklepie jeden kilogram dobrej włóczki starczał dla dziecka na długo. Zrobiony raz sweterek, można było pruć i przerabiać w nieskończoność, nadążając tym sposobem zarówno za modą jak i za wzrostem dziecka. Czasy się jednak zmieniły i moje umiejętności straciły na wartości. Straciły do czasu, gdy nie odkryłam Allegro. Stało się to w grudniu 2005 r. Zobaczyłam, tam mnóstwo pięknych ozdób świątecznych zrobionych na szydełku i spore zainteresowanie nimi. Zrobiło mi się troszkę żal, że na Święta Bożego Narodzenia nie zdążę już nic zrobić, ale przecież niedługo miały nadejść Święta Wielkanocne.
Zdobienie pisanek na jajka jest starą słowiańską tradycją (Muzeum Pisanek można np. zwiedzić w Kołomyi), która niestety powoli zanika. Sposobów zdobienia mamy bardzo dużo. W dzieciństwie, w Wielką Sobotę, malowałyśmy z siostrami jajka farbkami lub drapałyśmy wzór na jajku ugotowanym w wywarze z cebuli. Wszystko po to, by te małe dzieła sztuki zjeść na Śniadanie Wielkanocne. Zawsze patrzyłam z żalem jak znika pisanka za pisanką. Tata, zresztą zupełnie nieświadomie, wybierał na początek te najpiękniejsze. Dzieci odchowałam, wnuków się jeszcze nie dochowałam, z radością wróciłam zatem do szydełkowania. Wydmuszki ubierane za pomocą szydełka widywałam wielokrotnie (można je zobaczyć np. w Muzeum Ziemi Przedborskiej), jednak nie było to do końca to, o co mi chodziło.Wszystkie one były umocowane na wydmuszce na stałe. Ja chciałam mieć na stole Wielkanocnym ozdobione jajka, nie wydmuszki. Wpadłam wtedy na pomysł wykonania ozdobnych, ażurowych pokrowców na jajka, wiązanych z jednej strony. Po miesiącu prób i błędów opracowałam 6 wzorów
"Pisankowych, szydełkowych koszulek na jajka", takich by łatwo się je zakładało na jajko i związana z jednej strony koszulka pomimo to ładnie wyglądała. (Każdy kto szydełkuje wie, że jajko zdecydowanie łatwiej jest obrobić ładnie jajko na stałe).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz